Najlepsze polskie filmy ostatnich lat

Najlepsze polskie filmy ostatnich lat

Polskie kino zdobywa coraz większą popularność zarówno w kraju, jak i za granicą. Nasz kraj może pochwalić się wieloma filmami, które zdobyły uznanie i nagrody na międzynarodowych festiwalach. W tym artykule przedstawiamy najlepsze polskie filmy ostatnich lat, które zasługują na uwagę zarówno kinomanów, jak i krytyków.

  1. Ida (2013)

Film “Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobył wiele nagród, między innymi Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. To pięknie wykonana czarno-biała produkcja, którą można nazwać arcydziełem. Opowiada historię młodej zakonnicy, która w trakcie przygotowań do ślubów wieczystych odkrywa tragiczne tajemnice z przeszłości swojej rodziny.

  1. Cicha noc (2017)

“Cicha noc” to film wojenny, który porusza trudne tematy II wojny światowej. Opowiada historię dwóch braci, którzy zostają porwani w noc wigilijną przez żołnierzy radzieckich i oskarżeni o spiskowanie z hitlerowcami. To wzruszająca opowieść o heroizmie, rodzinie i brutalności wojny.

  1. Body/Ciało (2015)

“Body/Ciało” to film, który zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych, w tym Nagrodę Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. To historia młodego duchownego, który w trakcie rekolekcji odkrywa, że jeden z parafian może być gejem. Film porusza kontrowersyjne tematy, dotykając kwestii tożsamości, wiary i społecznych konfliktów.

  1. Zimna wojna (2018)

“Zimna wojna” to film miłosny w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który zdobył uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Fabuła osadzona jest w latach 50. i opowiada historię trudnej miłości między dwójką ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych, którą przesłaniają polityczne napięcia związane z zimną wojną.

  1. Ilo Ilo (2013)

“Ilo Ilo” to film w reżyserii Anthony’ego Chen, który choć nie jest polską produkcją, to został w całości nakręcony w Warszawie. To historia opowiedziana w kontekście polsko-singapurskiej rodziny, która na zawsze zmienia się po przyjściu na świat syna i zatrudnieniu filipińskiej niani. Film porusza temat migracji i zderzenia różnych kultur.

  1. Bogowie (2014)

“Bogowie” to opowieść o życiu jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, Zbigniewa Religi. Film w reżyserii Łukasza Palkowskiego przyciągnął uwagę zarówno widzów, jak i krytyków. To wzruszająca historia o miłości do medycyny, walki o zdrowie pacjentów i niezwykłej determinacji człowieka.

  1. Body/Ciało (2015)

“Body/Ciało” to film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, którego tematyka porusza kwestie społeczne i religijne. Opowiada historię młodego mężczyzny, który odkrywa, że jego ciało zaczyna stopniowo zmieniać się w drzewo. To film pełen metafor i symboliki, który porusza temat akceptacji własnej tożsamości.

Podsumowanie

Polskie kino w ciągu ostatnich lat zyskało wiele uznanie i prestiżowych nagród. Wyżej wymienione filmy to tylko niewielka część produkcji, które wyróżniły się jako wyjątkowe i godne uwagi. Każdy z nich intryguje, wzrusza lub zmusza do refleksji. To dowód na to, że polska kinematografia ma wiele do zaoferowania i warto poświęcić czas na zapoznanie się z jej twórczością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *